facebook
Aktualności

Finał konkursu historycznego „Polska pierwszych Piastów”.

Ach, cóż to był za konkurs!...

29 marca 2017 r. w siedzibie naszej szkoły odbył się finałowy etap wojewódzkiego konkursu historycznego „Polska pierwszych Piastów”. W szranki stanęło 13 wspaniałych – uczniów gimnazjów z województwa lubelskiego, którzy w I etapie, przeprowadzonym w szkołach macierzystych uczniów, uzyskali najlepsze wyniki.

Etap finałowy składał się z dwóch części. O godzinie 9.00 uczestnicy pisali przez godzinę test. Pięć osób z najlepszymi wynikami z testu trafiło do ścisłego finału. Znaleźli się w nim: Nicol Matys (Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie), Zuzanna Michalczuk (Gimnazjum nr 7 w Lublinie), Rafał Orłowski (Gimnazjum nr 10 w Lublinie), Antoni Joński (Gimnazjum w Krasieninie) oraz Jakub Herda (Gimnazjum nr 9 w Lublinie).

Finał rozgrywany był w formule przypominającej teleturniej „1 z 10” (w naszym przypadku: „1 z 5”). W trakcie 5 kolejnych rund uczestnicy losowali po 2 pytania, na które musieli udzielić ustnej odpowiedzi. W sumie padło więc 50 pytań, po 10 na każdego uczestnika. Ta bardzo trudna, bo wymagająca ciągłego skupienia i refleksu, a zarazem widowiskowa i trzymająca w napięciu formuła nie przeszkodziła uzyskać finalistom świetnych wyników. Konkurs stał bowiem, mimo bardzo trudnych częstokroć pytań, na znakomitym poziomie.

Ostatecznie, po zaciętym boju w pięciu rundach, poza podium znaleźli się Nicol Matys (V msc.) i Rafał Orłowski (4 msc.). Z kolei na podium ścisk panował niebywały: III miejsce zajęła Zuzanna Michalczuk z Gimnazjum nr 7, która – nawiasem mówiąc – najlepiej napisała poprzedzający finał test. Zuzanna zdobyła w finale 7 pkt. na 10, tylko o 1 pkt. mniej niż dwaj Panowie, którzy w ścisłym finale zajęli ex equo I miejsce – mowa o Antonim Jońskim i  Jakubie Herdzie (po 8 pkt.). Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden – regulamin konkursu zakładał, że w przypadku, kiedy dwaj zawodnicy zdobędą w finale tę samą liczbę punktów, o kolejności decyduje wynik uzyskany we wcześniejszym teście. A ten nieco lepiej napisał Antoni Joński. I to właśnie młody pierwszoklasista (!) z Gimnazjum w Krasieninie został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu wiedzy o pierwszych Piastach, organizowanego przez naszą szkołę, o włos pokonując Jakuba Herdę z Gimnazjum nr 9 (II msc.).

Najlepsza trójka otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe: aparaty cyfrowe za zajęcie 3 i 2 miejsca oraz główną nagrodę dla zwycięzcy konkursu: laptop-tablet firmy Lenovo. Ponadto, wszyscy uczestnicy finału, w przypadku wyboru Liceum im. Mieszka I jako swojej szkoły ponadgimnazjalnej, uzyskali możliwość kształcenia przez wszystkie lata nauki za darmo. Wszyscy uczestnicy konkursu – cała 13  – otrzymała także pamiątkowe dyplomy.

            Z dumą, radością i spokojnym sumieniem możemy napisać, że konkurs, jego przebieg i poziom – przerósł nasze oczekiwania. Gratulujemy uczestnikom, z finalistami na czele, fantastycznej wiedzy historycznej. Serdecznie dziękujemy – i także gratulujemy -  nauczycielom uczniów, których przygotowali do konkursu. Last but not the least – dziękujemy tym, którzy w największym stopniu przyczynili się do organizacji konkursu – pani Magdalenie Sowińskiej (nauczyciel historii w Gimnazjum i LO im. Mieszka I), pani Annie Węgrowskiej (nauczyciel PP w Liceum im. Mieszka I), dyrektorowi Łukaszowi Niewczasowi oraz fantastycznej dwójce z naszego mieszkowego Samorządu Szkolnego: prowadzącemu konkurs Filipowi Uniłowskiemu (kl. I LO) oraz dbającej o wszystkie potrzeby uczestników  i ich opiekunów Aleksandrze Gawdzie (kl. I LO).

Raz jeszcze wszystkim dziękujemy, gratulujemy i już zacieramy ręce ciesząc się na przyszłoroczną edycję :)


Przejdż do archiwum aktualności